Čo je KOMPARO KOMPARO 2023/24

KOMPARO

Čo je KOMPARO

KOMPARO je systém periodickej, nezávislej, externej eva­luá­cie škôl. Pozrime sa na tieto slová bližšie:

KOMPARO – latinské sloveso com­pare má niekoľko významov, okrem iného aj „navzájom porovnávať“. Použili sme ho v názve projektu, pretože KOMPARO je o rôznych formách porovnávania.

systém – KOMPARO nie je jednorazovou akciou, ale premysleným kontinuálnym systémom.

periodickej – jednou z najdôležitejších predností KOMPARA je, že testovania žiakov sa konajú opakovane v pravidelných časových intervaloch, čo umožňuje sledovať zmeny, vývoj a trendy.

nezávislej – organizátor KOMPARA (spoločnosť EXAM testing) nie je v žiadnom vzťahu k zúčastneným školám ani k štátnym inštitúciám, ktoré zodpovedajú za kvalitu vzdelávacieho systému. To umožňuje nastavovať školám zrkadlo celkom objektívne a nezaujato.

externej – hodnotenie vzdelávacích výsledkov v tomto prípade nerobí škola sama, ale uskutočňuje ho externý subjekt (organizátor projektu). Ten nemá žiadny záujem na tom, aby výsledky jednotlivých škôl akokoľvek zlepšoval či zhoršoval. Je objektívnym, nestranným pozorovateľom.

evaluácie – toto cudzie slovo sa do slovenčiny najčastejšie prekladá ako „vyhodnotenie, zhodnotenie, posúdenie”. A presne o to v KOMPARE ide. Jeho organizátori dodávajú školám bohaté súbory dát (štatistiky, tabuľky, grafy…), z ktorých môžu vedenie školy a učitelia vyčítať veľa o tom, ako sa im darí napĺňať svoje ciele a svoje hlavné poslanie.

POPLATOK: 7,50€ za každého žiaka a modul

KTO JE ORGANIZÁTOROM PROJEKTU KOMPARO?

Organizátorom pro­jektu KOM­PA­RO je spoločnosť EXAM tes­­ting. Zúročuje v ňom svoje takmer 30-ročné skú­se­nosti s tes­tovaním žiakov, ktoré nadobudla a preukázala pri úspešnom realizovaní mnohých veľkých projektov v oblasti merania výsledkov vzdelávania. EXAM pôsobí v slovenskom školstve od roku 1994 a je dlhodobo lídrom v oblasti merania výsledkov vzdelávania. Úspešne pripravil a uskutočnil celý rad veľkých testovaní žiakov, z ktorých najznámejšie sú pilotné testovania MONITOR, ktoré v rokoch 1999 – 2004 realizoval pre ŠPÚ. Každoročne dodáva testy na prijímacie skúšky viacerým stredným a vysokým školám.