Navigácia

Naše aktivity 2022/23

Exkurzia 8. ročník - Trenčín, Galéria Miloša Alexandra Bazovského

7.decembra žiaci 8. ročníka navštívili  Galériu Bazovského. Dozvedeli sa veľa zaujímavostí o významnom slovenskom maliarovi Milošovi Alexandrovi Bazovskom. Bazovský je jeden z najreprezentatívnejších predstaviteľov slovenského maliarstva a grafiky 20. storočia. Jeho inšpiráciou bolo ľudové umenie. Patrí k zakladateľom slovenskej moderny.

V galérii nás zaujali práve prebiehajúce výstavy:

  • Ján Švec – perfekcionalista / konštruktivistický maliar a kresliar. Napriek jeho nesporne kvalitným dielam je jeho tvorba na Slovensku málo známa. Zámerom výstavy je tak priblížiť nielen trenčianskemu divákovi tvorivú osobnosť tohto talentovaného maliara, ilustrátora a dlhoročného redaktora vydavateľstva Mladé letá. Na výstave sú predstavené diela zo zbierkových fondov slovenských i zahraničných galérií, ale predovšetkým neznáme diela z jeho pozostalosti a zo súkromných zbierok.
  • Radovan Stoklasa – forograf, tento rok bilancuje 25 rokov svojej reportérskej práce. Jeho fotografie už dávno prerástli región, v ktorom pôsobí a z každodenného poctivého remesla pre zvučné domáce i zahraničné agentúry sa vynárajú na povrch zábery, ktoré svojou estetikou presahujú rámec zachytenia udalosti. Nie je zvykom, že galérie dávajú priestor reportážnej fotografii. V tomto prípade ide o mimoriadne opodstatnenú výnimku. Výstava v domácej GMAB v Trenčíne určite nebude posledná zastávka tejto výstavnej kolekcie, ale jej dôstojný štart.

Hodnotenie výstavy z pohľadu našej žiačky:

Dňa 7.12 sme navštívili galériu M.A. Bazovského v Trenčíne, kde sme si pozreli tri expozície. Bolo to veľmi zaujímavé. Ako prvú sme si pozreli výstavu fotografií Radovana Stoklasu. Dozvedeli sme sa o ňom veľa faktov. Medzi fotografiami sme spoznali mnohé tváre nielen športovcov, ale aj politikov, zachytených v nečakaných momentoch. Ďalší umelec, ktorý mal svoju výstavu dokonca na dvoch poschodiach, bol Ján Švec. Bol to naozajstný umelec. Páčilo sa mi, že dokázal nakresliť nádherné výtvory len použitím ceruzky. A nakoniec sme sa dočkali toho najlepšieho- výstavy obrazov M.A. Bazovského. Boli naozaj krásne. Zaujímavé bolo, že používal len zemité farby a údajne nemal príliš rád modrú farbu. Často sa v jeho maľbách objavovala lastovička ako symbol slobody. Dokonca sme videli aj mnohé jeho skice. Celá prehliadka galérie bola veľmi zaujímavá nielen pre mňa, ale aj pre mojich spolužiakov.

                                                             Anna Horková

galeria_MABTN.mp4