Šarkaniáda 2023 Beseda s prvým a jediným kozmonautom Slovenska generálom v.v. Ivanom Bellom Európsky deň jazykov Hovorme o jedle - projekt. Plavecký výcvik Vtáčí svet Výchovno-vzdelávacia exkurzia do Banskej Bystrice Beh Soblahova 51.ročník VIA HISTORICA - divadelno-šermiarska kumpánia Výchovno-vzdelávacia exkurzia BRATISLAVA Bedmintonový turnaj Slovak Youth U15 & U19 Kam na strednú školu 2023 Mikuláš v škole 2023 Vianočné posedenie v ŠKD Olympijský odznak všestrannosti YPSILON - slovina je hra Celoslovenský detský čitateľský maratón “Čítajme si…” 2024 Kaligrafia =krasopis na Trenčianskom hrade Svetový deň vody Výchovno-vzdelávacia exkurzia Nitra Charitatívne zbierky Preventívne aktivity, besedy

Naše aktivity 2023/24

Beseda s prvým a jediným kozmonautom Slovenska generálom v.v. Ivanom Bellom

Vzacna_navsteva_-IVAN_BELLA.mp4

5.10.2023 sa v telocvični ZŠ s MŠ v Soblahove uskutočnila beseda s prvým a jediným kozmonautom Slovenska generálom v.v. Ivanom Bellom.

Beseda začala predstavením kozmonauta, po ktorom začal hovoriť o príprave a o samotnom lete do vesmíru. Hovoril veľmi múdro a tak, aby sme všetko chápali. Zapamätal som si, že odlet z kozmodromu Bajkonur v Kazachstane sa konal 21. februára 1999 a let trval takmer 8 dní. Slovensko sa stalo 29. krajinou, ktorá vyslala kozmonauta do vesmíru. Mňa zaujala informácia, že ruská vesmírna stanica MIR obiehala Zem rýchlosťou 28 000 km/hod. Po besede sa každá trieda s kozmonautom odfotila a kto chcel, dostal autogram.

Na besedu som sa veľmi tešil, aj sa mi veľmi páčila. Počas nej som si predstavoval, že by som bol vo vesmíre...

(Adam Čibenka, 7. tr.)

Keď sme vstúpili do telocvične, bol tam! Ivan Bella. V celej svojej kráse a charizme. Keď sme stíchli, začal rozprávať. Hovoril veľmi pekne a plynulo. Dozvedeli sme sa nové informácie. Vedeli ste napríklad o tom, že výcvik na let do vesmíru prebiehali v ešte donedávna utajovanom Hviezdnom mestečku neďaleko Moskvy? My teda nie. Čas s ním ubiehal ako voda. Chŕlil na nás informáciu za informáciou, zaujímavosť za zaujímavosťou a my sme iba s otvorenými ústami hľadeli na neho a hltali každé jeho slovo.

Niektorí spolužiaci hovoria, že by si let do vesmíru chceli vyskúšať tiež, iní zas, že určite nie. Ja by som asi radšej zostala doma so svojou rodinou a žila si v pokoji.

/Barbora Paučeková, 7. tr.)

Náš prvý kozmonaut Ivan Bella rozprával veľmi pútavo, bolo vidieť, že ten let znova prežíval. Mňa najviac oslovil jeho priateľský prístup k nám a to, ako sa snažil rozprávanie priblížiť nášmu chápaniu. Za jednu vyučovaciu hodinu nám stihol opísať veľa zaujímavých faktov o príprave aj pobyte vo vesmíre.

Ľutovala som, že encyklopédiu o vesmíre som zabudla doma. Nevadí, autogram prvého slovenského kozmonauta mám aspoň na papieri. Možno sa s ním v budúcnosti ešte raz stretnem a získam jeho podpis aj do knihy o vesmíre.

(Adela Koyšová, 7. tr.)