Aktívna škola

Nordic Walking

MODULY
Je to projekt Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ktorého cieľom je priniesť na hodiny telesnej a športovej výchovy inovatívny obsah, inšpirovať učiteľov a predstaviť žiakom rozmanité možnosti trávenia voľného času. Projekt  prepája prostredie športových zväzov, klubov a organizácií so školským prostredím.

Projekt MODULY  prináša na hodiny telesnej výchovy inovatívny obsah. Nordic walking je jedným z nich.

Vzdelávací program: MODULY MŠVVaŠ SR 2023/2024
Projekt: Nordic walking do škôl

MODULY - Nordic walking do škôl je inovatívne vzdelávanie pre deti a mládež, ktorého cieľom je priniesť na hodiny TaŠV nové, zaujímavé pohybové aktivity pre každého bez ohľadu na prostredie, vek, pohlavie, kondíciu, telesnú zdatnosť, pohybové nadanie, či fyzické alebo mentálne znevýhodnenie. NW, ako ozdravno – pohybová aktivita, rozvíja aj zručnosti komunikácie a vzájomnej spolupráce a spôsob zdravého životného štýlu.
Garant:
Lucia Okoličányová, zakladateľka a prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking (SNWA), riaditeľka Akadémie moderného nw pre SR aj ČR, národná trénerka Svetovej akadémie moderného nw (sídlo Fínsko), autorka knihy Moderný nw (vyd. Slovart 2018), Slovenka roka 2022 v kategórii šport.
Lektori:
Certifikovaní inštruktori/ky nw, vyškolení SNWA a tiež Svetovou akadémiou moderného nw (WMNWA) so sídlom vo Fínsku. Všetci títo inštruktori/ky prešli pri certifikovanom inštruktorskom kurze aj vzdelávacou časťou “Deti a nw”, vrátane techniky, hier, cvičení, imitácií, bezpečnosti aj prvej pomoci. V prípade našej školy ZŠ Soblahov to bola pani Mgr. Viera Jantošovičová, dlhoročná inštruktorka NW.
Zdôvodnenie vzdelávacieho programu:
NW je vhodnou ozdravno – pohybovou aktivitou aj pre deti a mládež, vrátane tých so špeciálnymi potrebami. Je to atraktívna forma pohybu, pri ktorej sa kráča v aktívnom, zdravom postoji, kde zapájame aj hlboký stabilizačný systém. Cvičia sa rôzne cviky a hrajú hry s palicami, kde prepájame obe mozgové hemisféry. Výskumy a prax v oblasti nw dokázali, že správnou technikou a cvičeniami vieme ovplyvniť pohybový, kardiovaskulárny, imunitný, lymfatický, psychický aj neurologický systém, vrátane porúch učenia. Správna technika nw podporuje zdravý, aktívny postoj a pri následnej chôdzi v tomto postoji zapájame vyše 90 % svalov tela, vrátane vnútorných. NW a jeho špeciálne vyvinuté cvičenia s palicami podporujú rozvoj sebakontroly, zdatnosti, koordinačných aj balančných schopností a tiež kompenzujú jednostranne zaťažené oblasti organizmu. NW významne
rozvíja mozgové hemisféry a ich vzájomné prepojenie a je vhodný aj na terapiu funkčných porúch pohybového aparátu. NW prispieva k celkovému vývinu osobnosti s rozvojom hrubej a jemnej motoriky, tiež k psychickému, sociálnemu a morálnemu vývinu detí a mládeže, nabáda ich ku kladného vzťahu k pohybovej aktivite a plní aj významnú kompenzačnú funkciu v procese edukácie. NW motivuje deti a mládež k dosiahnutiu zlepšení vo svojich pohybových schopnostiach pri rešpektovaní vlastných individuálnych predpokladov.

Forma vzdelávania:
Prezenčná - 6 vyučovacích hodín v jednej triede.

Hlavný cieľ:
Zaujať deti a mládež v novej, zaujímavej a zdravej pohybovej aktivite tak, aby ju mohli praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek, nie len s učiteľmi/kami, ale aj poobede v krúžkovej činnosti, či voľnom čase s celou rodinou. Inovovať aj pedagogické kompetencie tým, že učitelia/ky participujúci na vzdelávaní získajú teoretické poznatky v oblasti nw a jeho metodiky, ako aj praktické zručnosti na pokračovanie v nw, aj po ukončení primárneho projektu.

Obsah vzdelávacieho programu: učebný plán – metodické pokyny pre certifikovaných inštruktorov/ky SNWA

Profil absolventa:
Absolvent vzdelávacieho programu pozná základy techniky nw, vie s nw palicami cvičiť, hrať sa, vykonávať imitácie nw a pozná aj históriu nw.

V našej škole boli  realizované 3 moduly, zapojili sa 3 triedy a každá absolvovala 6 vyučovacích hodín Nordic Walking.

Veľká vďaka patrí skvelej lektorke pani Mgr. Viere Jantošovičovej.

zakladateľka / Inštruktorka

Nordic Walking Centrum Trenčín