Európsky deň jazykov 2024. Charitatívne zbierky Preventívne aktivity, besedy Exkurzia Žilina - Európska noc vedy Beh Soblahova - 52. ročník Šarkaniáda Hovorme o jedle 2024 Školský parlament Jesenné tekvičkovo - školský parlament

Naše aktivity 2024/25

Exkurzia Žilina - Európska noc vedy

Noc vedy

Europska_noc_vedy.mp4

V piatok 27.9.2024 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili 18.ročníka podujatia Európska noc vedy, ktoré bolo organizované v Žiline. Je to festival, ktorý pokračuje v úspešnej tradícii Európskej noci výskumníkov.

Celodenný program prebiehal od 9:00 do 21:00 hodiny v OC Mirage Žilina. Žiakov čakali interaktívne vedecké stánky a praktické experimenty, ktoré poskytli nahliadnutie do fascinujúceho sveta inovácií a technológií. Podujatie predstavovalo technologické inovácie a riešenia, ktoré nielen zlepšujú náš každodenný život, ale aj prispievajú k riešeniu globálnych výziev.

Vedecké stánky a experimenty aktuálneho ročníka pokrývali široké spektrum tém a vedeckých oblastí. Žiaci  mohli nahliadnuť na zaujímavé fakty, postrehy a nové objavy týkajúce sa rôznych typov dopravy (letecká, pozemná, lodná, železničná), medicíny (využitie umelej inteligencie, antibiotiká, biomedicína, regeneratívna medicína), ako aj z oblasti rastlín, mikrorastlín, robotiky, programovania, chémie, bezpečnosti či učenia jazykov. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia boli vedecké kvízy a súťaže o zážitky, tričká, knihy a ďalšie atraktívne ceny.

Cieľ

Myšlienka podujatia spočíva v prezentácii technologických výdobytkov a inovatívnych riešení, ktoré nám nielen uľahčujú a spríjemňujú život, ale predovšetkým pomáhajú zvrátiť nepriaznivé trendy globálneho vývoja.

Vízia

Tvorba vedecky gramotnej spoločnosti, v ktorej veda nie je len súčasťou akademických inštitúcií, ale je prijímaná a oslavovaná verejnosťou. Spoločnosti, v ktorej je vybudovaná kultúra zvedavosti a celoživotného vzdelávania. Vytvorenie trvalých spojení a spolupráce medzi výskumníkmi, inovátormi, štátnou správou, súkromným sektorom a obyvateľstvom.

Misia

Organizovanie interaktívnych aktivít, výstav, diskusií a praktických zážitkov, podujatie snaží búrať bariéry a demystifikovať svet vedy. Inšpirácia novej generácie výskumníkov skrze vplyvu a významu vedeckého pokroku v rôznych oblastiach.

Ochrana osobných údajov