iMAP škola Myšlienkové mapy Vytvorenie Využitie Ukážky

Vytvorenie

Sedem krokov k vytvoreniu myšlienkovej mapy podľa Tonyho Buzana (2012).

1. Mapu začnite tvoriť v strede na šírku položeného čistého papiera. Dáte tak svojmu mozgu slobodu pôsobiť všetkými smermi.
  2. Ústrednú myšlienku vyjadrite obrázkom. Názorné zobrazenie vám pomôže využiť vašu predstavivosť
  3. Používajte farby, inšpirujte tým svoj mozog.
  4. K centrálnemu obrázku pripojte hlavné vetvy, k nim vetvy druhej úrovne atď. Podporíte tak prácu svojho mozgu s asociáciami. Keby ste od začiatku písali všetky informácie najskôr do jednej vetvy, potom do ďalšej, odrežete z prúdu uvažovania všetky ostatné vetvy a asociácie nemôžu voľne prebiehať.
  5. Vetvy kreslite ako krivky. Rovné čiary by náš mozog nudili. Zakrivené, organické vetvy podobajúce sa vetvám stromu sú atraktívnejšie.
  6. Pre zvýšenie účinnosti a flexibility svojich máp používajte pre každú linku jedno kľúčové slovo alebo jednoduché slovné spojenie. K jednému slovu sa ľahšie pridávajú nové asociácie alebo informácie. Dlhý text pôsobí neprehľadne a brzdí myslenie.
  7. Obrázky a symboly používajte po celej ploche mapy.

Myšlienková mapa - Pravidlá a postupy vytvorenia myšlienkovej mapy