Potravinová alergia

Súčasné údaje naznačujú, že pravá potravinová alergia postihuje 6- 8 % kojencov, 3 - 5 % malých detí a 2 - 4 % dospelých osôb. Za posledných 20 rokov sa výskyt potravinovej alergie rýchlo zvyšoval. Alergia na orechy, ktorá bola po prvýkrát popísaná začiatkom 80. rokov 20. storočia, je dnes veľmi častá, zatiaľ čo incidencia alergie na kravské mlieko sa podľa všetkého stabilizuje.

Mliečny cukor laktóza je najvýznamnejší sacharid mlieka. Je ľahko stráviteľná a je výbomým zdrojom energie, ktorá je potrebná pre rast a norrnálne fungovanie organizmu. Laktóza je disacharid zložený z glukózy a galaktózy. Samotná glukóza predstavuje veľmi dôležitú zložku krvi a zároveň slúži aj ako stavebná zložka glykogénu. Galaktóza je nepostrádateľná najmä pri formovaní nervových tkanív, pozitívne ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty a reguláciu pohybu čriev. Okrem toho priaznivo vplýva na absorpciu a využitie vápnika v tele, čo má význam pri raste kostí.

Veľa potravín vyvoláva tzv. nepravú alergickú reakciu (pseudoalergiu). Ide o potraviny s vysokým obsahom histamínu. Histamín je látka, ktorá sa pri alergickej reakcii uvoľňuje z tkanív a vyvoláva akútne alergické prejavy. Typickými potravinami s vysokým obsahom histamínu, ktoré môžu vyvolať reakciu sú jahody, maliny, tuniak, makrela, zrejúce syry, surová šunka, kyslá kapusta, kyslé uhorky, špenát, víno, pivo, avokádo. Reakcie na potraviny môžu však vyvolať aj prídavné látky V potravinách, hlavne stabilizátory, konzervačné látky, farbivá, príchute. Tieto látky sú na potravinárskych výrobkoch označované pod písmenom E. Najčastejšími potravinami vdetskorn veku, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu sú kravské mlieko, vajce, ryby, orechy, citrusové plody, zeleľ, šošovica, sója, čokoláda. V dospelosti prevažujú alergické reakcie na rôzne druhy ovocia, zeleniny, strukoviny, sezam, sója, Inak, kôrovce (krevety, ustrice) a semienka (sezamové, ľanové, slnečnicové).

Alergény v potravinách
Označovanie alergénov v stravovacích službách

Smernica č. 2000/13/ES Európskeho parlamentu a Rady vznení smernice č. 2003/89/ES, smernice č. 2005/26/ES a smernice č. 2007/68/ES z novembra 2007 Výnos Ministerstva pôdohospodárstva a Ministerstva zdravotníctva SR č. 1187/2004-100 o označovaní potravín v znení výnosu č. 1761/2005-100 a výnosu č. 3069/2005 -100

Zoznam alergénnych zložiek

1. Obilniny obsahujúce lepok (pšenica, raž, jačmeň, ovos, špalda, kamut) a výrobky z nich.
  2. Kôrovce a výrobky z nich.
  3. Vajcia a výrobky z vajec.
  4. Ryby a výrobky z rýb.
  5. Arašidy a výrobky z nich.
  6. Sója a výrobky zo sóje.
  7. Mlieko a výrobky z mlieka.
  8. Orechy a výrobky z orechov.
  9. Zeler a výrobky zo zeleru.
  10. Horčica a výrobky z horčice.
  11. Sezamové semená a výrobky z nich.
  12. Oxid siričitý a siričitany (O koncentrácii viac ako 10 mg/kg alebo 10 mg/I, sušené Ovocie, ovocné konzervy, výrobky zo zemiakov).